Projekat povećanja energetske efikasnosti

Naša škola u Ratkovićima je na putu da postane ljepša, toplija i ekološki prihvatljivija zahvaljujući projektu koji se bavi povećanjem energetske efikasnosti.

U prvoj fazi projekta se vrši termo-izolacija zidova, stropova i fasade kako bi se smanjio gubitak topline i poboljšao izgled škole.

U drugoj fazi projekta se planira zamijeniti postojeći sistem grijanja na ugalj sa novim sistemom na geotermalne pumpe. Geotermalne pumpe su uređaji koji koriste toplinu iz zemlje ili vazduha za grijanje ili hlađenje prostora. One su obnovljivi izvor energije koji smanjuju potrošnju električne energije, operativne troškove i emisiju ugljen-dioksida. Na taj način ćemo imati modernu, ugodnu i zelenu školu za naše učenike i radnike.

Ovaj projekt je moguć zahvaljujući podršci Caritasa Švicarske, Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice TK i Ministarstva obrazovanja i nauke TK.